FelsefemizImage

Bizi oluşturan fikirleri paylaşmak isteriz;

Özgün Fikirler Anaokulu, ismi gibi özgün fikirli, duyarlı ve gelişmiş bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan kurucular önderliğinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okul öncesi eğitim kurumu olarak kuruldu. Tam zamanlı psikolog ve uzman hemşire desteğinin sunulduğu okulumuzda her çocuğa “birey” gözüyle bakılmaktadır.

Geleceğin özgün çocukları, Atatürk ilke ve inkılapları ışığında, bilimsel testler ve gözlemler doğrultusunda, temel gelişim basamakları desteklenerek, dünya vatandaşı olabilmenin yegane şartı olan İngilizce’yi ezberleyerek değil özümseyerek yetişirler.

Eğitime bakış açımız farklıdır; yabancı eğitim yaklaşımları ve uluslararası değişimleri muhakkak takip ederiz. Çocukların duygusal zekalarını geliştirici programlar hazırlarız. Büyük gruplar DNA’yı öğrenirken, 2 yaş itibari ile küçük gruplarla işitsel zekayı geliştirici ve neticesinde konuşma becerilerinin kuvvetlendiği programlar hazırlarız. Bu süreçte kendi kültürümüzün yetiştirdiği örneklerden uzaklaşmadan, Köy Enstitüleri’nde kullanılan “yaşatarak öğrenme” mantığı ile çocuklarımıza değerli bilgileri ezberletmeye değil özümsetmeye çalışırız.

Müfredatımız bir çocuğun gelişiminde önemli olan temel alanları destekler nitelikte oluşturulmuştur. Bu alanların gelişimi her çocukta farklı ölçülerde olabilir. Çocukların gelişimsel takibi birbirleri ile kıyaslanarak değil, kendi performansları ölçüsünde ve genel yaş grubu standartlarında değerlendirilir. Takip ettiğimiz temel gelişim basamakları şu şekildedir:

Dil Gelişimi

Bilişsel Gelişim

Öz Bakım Becerileri

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Psikomotor (Fiziksel) Gelişim

Her çocuğun öğrenme şekli, hızı ve ilgi alanları birbirinden farklıdır. Bu farklılık onların değeridir. Edindiğimiz tecrübeler ışığında her çocuğun muhakkak daha başarılı olabileceği en az bir alan olduğunun bilincindeyiz. Hedefimiz, temel gelişim basamaklarındaki performansları yükseltmek ancak her çocuğun yatkın olduğu kendine özgü alanı belirleyebilmektir.

Bu sebeple, çocuk odaklı yaklaşımın esas alındığı okulumuzda her çocuğun özel olduğunu benimseriz. Çocukların gelişiminin doğru uzmanlar tarafından gözlemlenmesine ve ebeveynlerin yönlendirilmesine önem veririz. Aynı zamanda Aile ve Çift Terapisti olan Psikolog Nil Yamakoğlu önderliğinde hem ebeveynlere hem de çocuklara yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan ve Avustralya’nın Sidney Üniversitesi’nde yapmış olduğu yüksek lisans ile çalışmalarını pekiştiren Nil Yamakoğlu, aynı zamanda Oyun Terapisiuygulamaktadır. Okulumuzda ücretsiz gelişim testleri uygulanmakta ve her çocuğun pedagojik takibi yapılmaktadır.

En kıymetlinizin yetişmesi adına güven, samimiyet, şeffaflık, sağlıklı beslenme, sevgi, spor, yaratıcılık, duygusal gelişim, İngilizce ve özgün bir eğitim arayışındaysanız Özgün Fikirler Anaokulu’nu görmeden karar vermemenizi isteriz.